Paintballi müüdid
Author By Paintballitakso
Category Paintball

Paintballi müüdid

Paintball võib paljude arvates endiselt olla üks veider hobi, mida vaid üksikud imelikud harrastavad. Tegelikult ei ole see enam nii ja värvilised lahingud on juba ammu liikunud massidesse, nii tähistavad noored oma sünnipäevasid, töökollektiivid õpivad üksteist paremini tundma, sõbrad võtavad üksteiselt mõõtu jne. Samas on veel palju inimesi, kes pole paintballiga ise kokku puutunud ning kelle loovus genereerib huvitavaid eelarvamusi ;)

Alljärgnevalt mõned müüdid (suvalises järjekorras), millega Paintballitakso instruktorid on kokku puutunud..

 

Müüt#1 Paintball vajab sõjalist ettevalmistust

Mis on keskmise mängija ettevalmistus lahinguteks? Action-filmid?, lapsepõlves veepüssiga mängimine?, arvutimängud? Seda ei ole just palju, kuid seda on kuhjaga rohkem, kui algajal esmalt vaja peaks minema ;) Kui tellid paintballi mängu kogenud korraldajalt, siis instruktor teeb algajaile kõik vajaliku puust ja punaseks. Nii tutvutakse ohutusnõuete, varustuse, taktika ning stsenaariumülesannete. Ja kui sõdimiseks läheb, hoia kogenumate lähedale, jälgi ja õpi, ning kõige tähtsam: rakenda loovust! Peaasi, et lõbus oleks!

 

Müüt#2 Paintball rikub riideid

See oli nii paintballi algusaastail või see võib esineda ainult väga odavate ebakvaliteetsete pallide korral. Paintballitakso kasutab oma mängudes ainult kvaliteetset laskemoona, mis on valmistatud toiduvärvi, vee ja toiduõli baasil, ja mis tuleb pesus kergesti maha. Paintballitakso pakub oma üritustel mängijaile kaitseriietust, mis lisaks värvi eest kaitsmisele pakuvad kaitset ka muu võimaliku mustuse eest, kuid eelkõige on selle riietuse eesmärk pigem taktikaline värvus: metsakarva kamuflaaž või talviselt valge!

 

Müüt#3 Paintball on ohtlik

Paintball on kiire ja ekstreemne spordiala ning kui selliseid alasid teadmatult harrastada, võivad kaasneda ohud. Selleks peab paintballi mängides alati järgima selleks kehtestatud reegleid ning siis on paintball sama turvaline kui iga teinegi spordiala. Statistika järgi on õnnetuste ja vigastuste osas paintballist ohtlikumad näiteks jalgpall, korvpall, pesapall, golf või käsipall. Kui paintballi harrastada reeglitepäraselt, siis on kõige ohtlikumad olukorrad ettevaatamatusest tekkivad kukkumised. Liigu targalt ja taktikaliselt, ära torma!

 

Müüt#4 Külmunud paintballid lendavad läbi seinte

Talvisteks lahinguteks toodetakse spetsiaalset külmas toimivat laskemoona, igal suuremal pallitootjal on nö talveversioon olemas. Nii kasutab Paintballitakso oma mängudel 4 eraldi temperatuurikategooriat ja nendele vastavat palli: üks on soojadeks (10+ kraadi), teine jahedateks (0 kuni 10 kraadi), kolmas külmadeks (-1 kuni -10 kraadi) ja neljas eriti külmadeks (-10 kuni -25 kraadi) ilmadeks. Kui mõni korraldaja või mängija hoiab palli pealt kokku ja kasutab talvel suvist laskemoona, siis see pigem puruneb lihtsamini (pallikest muutub külmas hapraks ja puruneb juba torus), kui külmub täielikult. Olenevalt suvepallist, mida ekslikult kasutatakse talvel, võib palli sisu nädalate jooksul pidevas külmas olles tõesti lõpuks külmuda, kuid see on pigem erand ja loodame, et keegi seda ei tee! Olge alati teadlikud,

 

Müüt#5 Õhk laseb täpsemalt kui süsihappegaas

Suruõhu ja gaasiga töötaval varustusel on selge vahe sees, kuid täpsusega seda otseselt siduda ei saa. Gaasi suurimaks miinuseks on ebaühtlane surve, mis annab ka torust väljuvatele pallidele ebaühtlase löögi ja seetõttu ka erineva kiiruse-kauguse. Nii ei saa süsihappegaasi kasutada külma ilmaga ja see on mõeldud pigem suvisteks lahinguteks. Samuti võib vedelgaas kahjustada kallimaid markereid.

 

Müüt#6 Kallim (parem) marker laseb täpsemalt

Seda võiks võrrelda müüdiga “uued spordtossud jooksevad kiiremini kui vanad”. Paintballi näol ei ole tegemist autode kiirendusvõistluse vms väga tehnilise alaga, kus varustusel on ülioluline faktor. Meelelahutuslik paintball on pigem taktikaline ala, kus kõige suurema osa “tulemusest” määrab mängija enda loovus kavaldada vastane üle, tähtis on olla julge ning kasuks tuleb varasem mängukogemus, kuid varustuse hinnal ja tasemel on pigem väike kaal.

 

Müüt#7 Paintball on sõjamäng, mida mängivad üksikud barbarid

Paintballi mängivad miljonid inimesed üle kogu maailma ja kindlasti ei saa seda ala liigitada kitsa huvigrupi hobiks. Paintballil on palju erinevaid tahkusid, osades neist tõesti jäljendatakse ajaloolisi sündmusi mängides rollimänge vanade lahingute näitel. Samas on paintball laialt harrastatud sport, kus peetakse Euroopa ja Maailma Meistrivõistluseid, suurepärane meelelahutus sünnipäevade jms tähtpäevade tähistamiseks, vahend meeskonnatöö ja suhtlusoskuste treeninimiseks jne. Paljud Fortune 500 firmad viivad oma kollektiivid paintballi mängima, sellised suurfirmad teevad oma meeskonna arendamiseks läbimõeldud pingutusi ja kindlasti ei ole nende eesmärk ainult “sõda mängida”.

 

Müüt#8 Mida pikem toru laseb kaugemale

Toru pikkus on pigem seotud markeri heliga, pikem toru summutab poldi löögist tulevat heli ja see ei kõla nii valjult. Kui sul on väga kehv 8-12 inch stock barrel, siis selle vahetamine kvaliteetsema vastu võib anda veidi täpsema, kuid lennu pikkusega seda siduda ei saa. Marker laseb paintballi välja endiselt kuni 300 fps ja gravitatsioon mõjub pallile ikkagi, olenemata toru pikkusest! Osad mängijad ajavad taga 20+ inch torusid, mis ei anna juurde mingit täpsust, vaid millega on oma pikkuse tõttu lihtsalt väga ebamugav liikuda. 16″ on igasugune loogiline maksimum ja edasi on tegemist iluasjaga ;)

 

Müüt#9 Õhku võib panna gaasiballooni ja vastupidi

Seda ei tohiks kindlasti teha! Kui see oleks nii, siis ei oleks paintballis kahte eraldi süsteemi, st gaasi- ja õhuballoone ei toodeta eraldi vaid segaduse tekitamiseks, vaid seal on tehnilised erinevused. Selleks on ka täiteotsikud jms kõik teistsugune, et see ekslikult ei juhtu, kuid kui omanik isegi modifitseerib balloone, et ekslik ristitäitmine saab füüsiliselt võimalikuks, siis ikkagi: ärge tehke seda! Gaasiballoonil on turvaklapid sätitud madalama rõhu peale ja lihtsalt öeldes, balloonid teevad valesti täites pauku ja see on väga ohtlik!

 

Lisaks arvatakse veel näiteks, et kuulide värvil ja täpsusel on side, nt oranžid kuulid lendavad paremini kui kollased!? Mis sina arvad?, mis müütide või eelarvamustega sina oled kokku puutunud? Jaga meiega oma kogemust ja täiendame meie müütide nimistut ;)

 

Loe ka Paintballi Korduma Kippuvate Küsimuste kohta ja vaata teisi Paintballitakso uudiseid

Paintballitakso meeskond